Guarana to wywodząca się z Brazylii roślina, która po raz pierwszy została okiełznana przez rdzennych mieszkańców Niziny Amazonki. Guarana jest ceniona za swoje owoce. Te po okresie dojrzewania są wielkości wiśni. Od zewnątrz przypominają ludzkie oko z czerwoną otoczką z czarnym nasionkiem pokrytym białą osnówką. Uznanie wśród plemion zyskały ze względu na swoje właściwości terapeutyczne. Dziś w sklepach znajdziemy guaranę w proszku. Dowiedz się jakie korzyści niesie ze sobą ten produkt, jakie ma typowe zastosowanie oraz gdzie można go nabyć.

Korzyści płynące z konsumpcji guarany w proszku

Jeśli decydujemy się na zakup produktu jakim jest guarana proszek wydaje się najkorzystniejszą formą, w jakiej możemy go przyjmować. W ciągu kilku minut możemy odmierzyć odpowiednią ilość, wsypać ją do szklanki, zaparzyć i cieszyć się napojem o zaskakujących właściwościach. O jakich konkretnie możemy mówić w kontekście guarany?

Najczęściej wspomina się o właściwościach stymulujących (pobudzających układ nerwowy przez kofeinę), antyoksydacyjnych (dzięki obecności tanin i saponin) oraz odchudzających. Jak to wygląda w praktyce?

Jednorazowe zażycie ekstraktu z guarany, czyli sproszkowanych nasion, może skutecznie podnieść nasz poziom skupienia i uwagi. Dzięki guaranie w proszku nauka będzie przychodzić nam łatwiej, a procesy zapamiętywania okażą się prostsze niż miało to miejsce dotychczas. W guaranie znajduje się nawet do 6 razy więcej kofeiny niż w tradycyjnej kawie, dlatego wystarczy niewielka dawka na poziomie 40 – 60 mg, by utrzymać wzmożoną koncentrację do 6 godzin.

Guarana jako bogactwo antyoksydantów działa podobnie jak zielona herbata. Znajduje się tutaj mnóstwo związków z grupy saponin, tanin i katechin. Niemniej ważna jest teobromina i kofeina. Redukcja wolnych rodników pozwala chronić komórki, przez co spowolnione zostaną procesy starzenia, wystąpienia chorób serca, a nawet nowotworów. Składniki te wpływają też na perystaltykę jelit – guarana działa świetnie przy zaparciach i zaburzeniach trawienia.

Kupując alternatywę dla kawy, jaką jest guarana proszek pomoże nam zrzucić zbędne kilogramy. Ten narastający w społeczeństwie problem możemy nieco zredukować właśnie przez zastosowanie guarany. Jako suplement przyczynia się ona bowiem do przyspieszenia pracy metabolizmu od 3 – 11% w zależności od organizmu. Oznacza to większą ilość zużytych kalorii w ciągu dnia. Kofeina zawarta w guaranie ma właściwości redukujące apetyt – nie będziemy więc łapczywie sięgać po kolejne przekąski.

Tło zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com