Guarana to roślina zarastająca tereny Niziny Amazonki. Wiele osób mówi o jej korzyściach w postaci pobudzenia, wsparcia w zrzucaniu wagi czy poprawie funkcji poznawczych. Spożycie nasion tej rośliny wywołuje efekt na wielu płaszczyznach. Warto mieć świadomość, co tak naprawdę jemy i pijemy. Zachęcamy do lektury poniższego tekstu w celu zapoznania się z tym, jak guarana może korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie i organizm.

Czym jest guarana?

Gurana, czy też Paullinia cupana, to gatunek roślin rodzimych dla regionu Amazonki. Przez wiele wieków była wykorzystywana przez tamtejszych mieszkańców i chwalona za właściwości lecznicze oraz pobudzające. Znana jest m. in. z redukcji na bóle głowy, stany podgorączkowe i zaburzenia trawienie. W historii korzystano z niej jako z afrodyzjaka. Owoce guarany mają nieco gorzkawy, kwaskowy i intensywny smak. Już wieki temu rozumiano, że najlepszy efekt można uzyskać poprzez zmielenie nasion, a następnie ich zaparzenie. Z historii wiemy, że osoby, które pierwotnie piły guaranę, cieszyły się dłuższym życiem i zdrowiem niż ci, którzy tego nie robili.

Co powoduje, że guarana jest wyjątkowa?

Guarana swoją wyjątkowość zawdzięcza obecności dużej ilości antyoksydantów. Znajdują się w niej związki z grupy metyloksantyn oraz tanin. Poza tym są tutaj skrobie, cholina, saponiny, polisacharydy, a także barwniki nadające charakterystycznej, zielonej barwy. Kofeina odgrywa kluczowy efekt. Zaraz po niej możemy liczyć na bogactwo flawonoidów, alkaloidów purynowych, teobrominy i teofiliny.

W jaki sposób guarana może nam pomóc?

Chcąc zakupić produkt, jakim jest guarana proszek okazuje się trafem w dziesiątkę. Gotowy do zaparzenia i wypicia niesie ze sobą szereg korzyści, spośród których warto wymienić: – wsparcie w zrzucaniu wagi przez przyspieszenie metabolizmu, – poprawę w zdrowiu i wyglądzie skóry, – wsparcie funkcji poznawczych – guarana działa prokognitywnie, polepszając pamięć i skupienie, – podwyższenie poziomu naszej energii – guarana redukuje senność, – poprawę funkcjonowania jelit – guarana udrażnia jelita, poprawiając ich pracę.

Czy guarana ma jakieś skutki uboczne?

Guarana, podobnie jak kawa czy herbata, zawiera kofeinę. Jej zawartość jest na poziomie 47 mg na 1 gram proszku. Trzeba pamiętać, że liczą się inne źródła tego produktu – wypicie kawy wraz z guaraną nie musi być dobrym pomysłem. Skutki uboczne guarany (występują rzadko) to najczęściej nudności, niepokój oraz palpitacje serca. Warto jednak pamiętać, że nawet pomimo ich wystąpienia, stan naszego życia nie musi być zagrożony. Do dawkowania warto podejść z rozwagą

Tło zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com